Karnawał w Polsce zaczyna się zawsze tak samo, czyli 6 stycznia. Dzień ten inaczej zwany jest świętem Trzech Króli. Trwa on aż do Środy Popielcowej, która wypada równo na 46 dni przed Wielkanocą. Słowem, karnawał trwa aż 59 dni!

Czym jest karnawał?

Jest on czasem zimowych zabaw, balów maskowych, pochodów itd. Inaczej zwany jest w Polsce także „mięsopustem” bądź „zapustami”. Chodzi o to, iż czas ten był kiedyś przygotowaniem do pożegnania z mięsem oraz do obchodzenia Wielkanocy.

Zwyczaj bawienia się podczas karnawału wiąże się również z cyklami natury. Oznacza czas przejścia z okresu zimowego na okres wiosenny.

Historia karnawału

Karnawał swój początek miał we Włoszech, w drugiej połowie X wieku. Odbywały się wówczas wielkie publiczne bale, na których mogli znaleźć się wszyscy ludzie, bez względu na stan społeczny, przynależność do danej klasy. Ważna była wtedy anonimowość, którą osiągano poprzez zakładanie wspaniale wyglądających masek.

Zapominano podczas karnawału o codziennych obowiązkach, podziałach społecznych, można było do woli wyśmiewać się z panujących, arystokracji, duchownych.

Popularne obecnie bale karnawałowe

Najpopularniejsze karnawały odbywają się obecnie m.in. w Rio de Janeiro oraz Wenecji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj