Wiele kobiet ma dylemat, czy podczas menstruacji powinna ćwiczyć. Dodatkowo gorsze samopoczucie sprawia, że nie mają wystarczających chęci do tego, aby kontynuować uprawianie swoich ulubionych dyscyplin. Sport podczas okresu może jednak korzystnie wpłynąć na naszą kondycję nie tylko fizyczną, ale również psychiczną. Dziś podpowiemy, jak ćwiczyć oraz co jeść, aby podczas okresu czuć się w formie.

Ćwiczyć czy nie?

To zależy. Jeszcze nasze samopoczucie jest naprawdę złe, jesteśmy osłabione lub doskwierają nam dolegliwości powodujące duży ból, lepiej zamienić aktywność fizyczną na ćwiczenia mentalne typu joga, czy stretching, które rozluźniają mięśnie, lecz nie przeciążają dodatkowo naszego organizmu. Jeśli jednak czujemy się na siłach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nie ćwiczyć, jednak trening w tym czasie należy dostosować do swoich możliwości. Warto bowiem pamiętać, że jeśli w czasie okresu zdecydujemy si na bardziej intensywne ćwiczenia niż zwykle wykonujemy, może to nasilić krwawienie.

Ponadto podczas menstruacji możemy uprawiać dowolny sport: bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, ćwiczenia siłowe czy cardio.

Jak ćwiczyć podczas okresu

Przede wszystkim należy zapewnić sobie maksymalny komfort podczas treningu. Niezwykle ważne będzie dopasowanie odpowiedniego stroju. Pamiętajmy, że w czasie okresu nasza talia oraz uda mogą mieć nieco większy obwód z powodu wody, która zatrzymuje się w organizmie. Warto mieć to na uwadze, gdy będziemy zakładać legginsy. Dobrze jest bowiem wybrać luźniejszy model, aby nie powodował on ucisku, który sprawi, że każdy ruch będzie dla nas niewygodny. W następnej kolejności należy dobrać odpowiednie obuwie. Jeśli planujemy biegać, włóżmy buty dedykowane tej dyscyplinie, które zapewnią nam odpowiednią amortyzację i przyczepność. Jeśli natomiast wybieramy się na zajęcia grupowe do klubu, odpowiednie będą buty do fitnessu.

Jeśli podczas treningu poczujemy się gorzej – ból brzucha się nasila lub robi nam się słabo – należy przerwać ćwiczenia, gdyż może to oznaczać, że nasz organizm się przeciążył. Nie ćwiczmy na siłę. Okres menstruacji to czas zmian w naszym organizmie, dlatego należy zapewnić mu odpowiednie warunki do tego, aby wszelkie procesy związane z okresem przebiegały w nim w sposób prawidłowy.

Dieta kobiety aktywnej podczas okresu

Warto również wiedzieć, że to, co jemy podczas okresu, będzie miało wpływ na nasze samopoczucie oraz formę fizyczną. Wiele produktów może bowiem nasilać dolegliwości bólowe, podczas gdy inne będą je łagodzić. Do produktów i składników, których należy unikać już na kilka dni przed spodziewaną miesiączką oraz w jej trakcie, zaliczmy między innymi cukier i słodycze, sól i słone przekąski, tłuszcz, kawę i herbatę. Szczególnie warto uważać na spożycie pierwszego z wymienionych składników, a mianowicie cukru, który może powodować gwałtowne skoki glukozy we krwi. Natomiast produkty, które powinny zagościć w naszej diecie to przede wszystkim składniki bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, na przykład tłuste ryby, błonnik pokarmowy, czyli zboża z pełnego przemiału, surowe warzywa i owoce, produkty bogate w magnez: orzechy, gorzka czekolada, banany, awokado, a także oleje roślinne.

Odpowiednio dopasowany trening podparty zbilansowaną dietą przyniesie wiele korzyści dla naszego organizmu również podczas menstruacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj