Budowa ogrodzenia jest niezbędna dla każdej posesji – nie tylko pozwala ono skutecznie zabezpieczyć dom przed dostępem osób z zewnątrz, ale również pełni funkcję dekoracyjną. W dzisiejszych czasach mamy duży wybór, jeżeli chodzi o materiały, z którego zostanie wykonane, a najczęstszymi są kamień, metal oraz drewno. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się każde z nich!

Zanim wybierzemy panele na ogrodzenie…

Budowę ogrodzenia powinno poprzedzić sprawdzenie tego, czy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego nie narzucają nam np. jego wysokości lub materiału, z jakiego powinno być wykonane albo czy nie należy zgłosić budowy – np. gdy stawiamy mur oporowy.

Warto zwrócić również uwagę na to, gdzie budujemy ogrodzenie. Chcąc np. oddzielić się od ruchliwej ulicy i dużego hałasu, powinniśmy zainwestować w szczelne rozwiązanie, które dodatkowo ochroni nas przed wzrokiem wścibskich przechodniów, a na pięknych, zielonych terenach lepiej postawić na ażurowy płot, który będzie ledwo widoczny.

Budowa ogrodzenia – jaki materiał zastosować?

Ogrodzenie może być tradycyjne lub nowoczesne, rzucać się w oczy lub stanowić jedynie sposób na zabezpieczenie posesji – to, z jakich rozwiązań skorzystamy, zależy tylko od nas.

Ogrodzenie z kamienia

Granitowe, bazaltowe, kwarcytowe o najwyższej trwałości albo z wapienia i piaskowca, które prezentują się najbardziej okazale. Wybór jest bardzo duży, a ogrodzenie z kamienia będzie niezwykle wytrzymałe i zachowa swoją estetykę przez wiele lat.

Alternatywą są rozwiązania murowane, gwarantujące największy poziom bezpieczeństwa, a także piękne gabiony, czyli kosze z drutu stalowego, które wypełnić można nie tylko kamieniem, ale też drewnem czy szkłem.

Ogrodzenie metalowe z paneli

Ogrodzenia panelowe są niezwykle popularne – zarówno na posesjach prywatnych, jak i terenach publicznych. Mogą tworzyć je stalowe pręty albo kształtowniki, z których łatwo stworzyć elegancki i nowoczesny płot. Ogrodzenie metalowe będzie nie tylko estetyczne, ale również odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję.

Płot z siatki

Najtańszym ogrodzeniem metalowym jest siatka, tworzona z drutu ocynkowanego. Nie jest najbardziej odpornym rozwiązaniem, ale za to nie rzuca się w oczy i można zakupić ją w wielu wariantach kolorystycznych. Alternatywą są nieco droższe panele z siatki o większej stabilności i lepszych walorach wizualnych.

Panele na ogrodzenie ze stali

Są kute ręcznie i zwykle wykonuje się je na indywidualne zamówienie klienta. Mogą przybierać rozmaite kształty, a przy tym być pięknie zdobione, cechując się jednocześnie ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia.

Niestety, takie panele na ogrodzenie zwykle są bardzo dużym wydatkiem, dlatego też nie każdy będzie mógł sobie na nie pozwolić.

Ogrodzenie drewniane

Przęsła, panele lamelowe, bale i sztachety idealnie nadają się do budowy ogrodzenia na terenach wiejskich, gdzie komponują się z naturą i piękną okolicą. Niestety, drewno jest podatne na czynniki zewnętrzne, w związku z czym trzeba pamiętać o jego konserwacji. Jeśli się na nie zdecydujemy, warto postawić na najbardziej odporne gatunki, takie jak dąb, buk czy jesion.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj